Творчий конкурс. Що таке портфоліо? Поради від тьюторок ХША для його створення.

06.06

2022

ОБГОВОРЕННЯ ТВОРЧОГО КОНКУРСУ ТА ПИТАНЬ, ЩО ВИНИКАЮТЬ ПІД ЧАС ПІДГОТОВКИ, З КЕРІВНИЦЕЮ ПІДГОТОВЧОГО ВІДДІЛЕННЯ МАРГО ДІДІЧЕНКО ТА КЕРІВНИЦЕЮ БАКАЛАВРСЬКОЇ ПРОГРАМИ ДАР'ЄЮ ОЖИГАНОВОЮ
ОТЖЕ, ЩО ТАКЕ ТВОРЧИЙ КОНКУРС?

Марго:

Творчий конкурс – це вступне випробування, яке складається з двох етапів. Першим етапом є подача портфоліо та перегляд його приймальною комісією. Другий етап – співбесіда. Трохи детальніше про кожен з етапів.

Перший етап, має назву “Портфоліо” та передбачає, що абітурієнт/-ка готує портфоліо та подає його в фізичному та електронному вигляді до вступної комісії.

Дуже важливим є те, що фізичне портфоліо має бути ідентичним електронній версії. Тобто якщо ви робите портфоліо власноруч, його електронною версією буде відскановане портфоліо. Якщо портфоліо ви створюєте у графічних редакторах, верстаєте його, то тоді електронна версія – це pdf з якої ви друкуєте вже фізичну версію.

Дар’я:

Я би додала до попереднього пункту, що це фізична та електронна версія одного документу, але важливішою є подача саме друкованої версії. Адже для портфоліо визначними є фізичні характеристики: яким чином ви надрукували портфоліо, який папір та матеріали обрали, яким чином ви зшили портфоліо, як виглядає все разом. Тобто чи воно тонке, можливо цупке. Ось ці тактильні відчуття відіграють важливу роль.

Дар’я:

Додам, що для Школи фізичне портфоліо є визначальними – ми працюємо в фізичному світі і чутливість до матеріалів, до масштабу, до всіх деталей будь-якого вислову, який робить архітектор у фізичному світі, в тому числі до портфоліо, є надважливим. Електронна версія скоріше є ознайомчою і доповнюючою.

З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ДРУГА ЧАСТИНА КОНКУРСУ?

Марго:

Другим етапом вступного творчого конкурсу є співбесіда. На цей етап вам необхідно прибути до нас очно у зазначений при реєстрації час. На цій зустрічі  з приймальною комісією, протягом 10 хвилин, ми обговорюємо ваш шлях до професії, мотивацію до навчання, загальні інтереси, захоплення, обізнаність, ваше бачення себе у професії та цінності.

Дар’я:

Важливо зазначити, що наприкінці співбесіди ви будете мати small talk з іноземним тьютором/-кою, але ця частина не оцінюється. Загальна частина співбесіди проводиться українською мовою й оцінюється, безпосередньо, україномовна розмова.

ЩО СОБОЮ ПРЕДСТАВЛЯЄ ПОРТФОЛІО?

Дар’я:

Є два змістовних аспекти, які мають бути присутніми в портфоліо: графічна частина і супровідний лист.

Графічна частина – це графічна розповідь абітурієнта/-ки про себе, свій досвід, навички та здібності. Ця розповідь має розкривати абітурієнта/-ку з найкращих сторін і артикулювати шлях до професії.

Марго:

Важливо сказати, що нам цікавий ваш різноманітний досвід – це не мають бути однотипні роботи. Краще зробити акцент на тому, що ви спробували, як у вас це виходить і показати різноманітність навичок роботи з різними художніми засобами та просторовими інструментами. Насправді, ми пропонуємо ділитись будь-чим, що здається вам доцільним показати нам – вступній комісії ХША.

Дар’я:

Друга частина портфоліо – супровідний лист. Супровідний лист є доповненням до графічної частини. Він також має розкривати ваш шлях до професії та досвід, доповнювати графічну частину. Але не має містити будь-якої інформації, яка могла б вас ідентифікувати: посилань на різноманітні грамоти або дипломи, які ви отримали. Проте зазначити свою участь у творчих конкурсах ви можете і це буде розповідати про ваш дотичний до архітектурної сфери досвід і попередні надбання.

Марго:

Насправді поділитися будь-якими відзнаками та надбаннями, які ви маєте це теж важливо. Адже це показує не тільки ваш творчий рівень, але і ваші soft skills – якості, як абітурієнта/-тки готового/-ї до конкурсних перегонів та до живої правильної конкуренції.

Супровідний лист має бути достатньо стислим: 1500-2000 символів (не більше сторінки А4). Важливо вміти структуровано, стисло і лаконічно говорити про свій досвід і свій шлях до професії.

ЯК ОЦІНЮЄТЬСЯ ПОРТФОЛІО?

Марго:

Портфоліо оцінюється за 200 бальною шкалою. 200 балів – це середня арифметична оцінка кожного з членів/-кинь приймальної комісії.

Якщо говорити загально про критерії оцінювання портфоліо – вони націлені окремо до супровідного листа та окремо до графічної частини. Якщо ми говоримо про супровідний лист – звичайно, ми будемо звертати увагу на змістовність, логічність та структуру поданої інформації. Ми будемо розглядати цю особисту історію, як цілісний вислів і шлях до професії. Щодо графічної частини, через те, що вона зазвичай складає більшу частину портфоліо, то і критеріїв до неї більше. Також ми будемо розглядати портфоліо, як окремий вислів – сама ідея і концепція портфоліо буде мати оцінку. Окрім цього, ми будемо розглядати та оцінювати навички і це вже стосується безпосередньо представлення себе в портфоліо. Ці навички ми будемо розглядати за декількома критеріями: різноманітність навичок, індивідуальність та оригінальність робіт, концептуалізація, вміння концептуалізувати та доводити свою ідею до втілення. Ми будемо обговорювати візуальну культуру, композицію і загальний рівень володіння навичками.

Дар’я:

Дуже важливим критерієм для нас, як для архітектурної школи, є звичайно робота з простором. Ми дуже просимо в портфоліо продемонструвати цю навичку. Вона може бути продемонстрована декількома способами, проте ми не хочемо вас обмежувати певними засобами та техніками. Це може бути, як макетування, так і креслення, малювання та просторові роботи, які продемонструють вашу здібність до просторового мислення.
Програма та критерії оцінювання творчого конкурсу

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПОРТФОЛІО. ЯК ВИЗНАЧИТИ ТЕМУ, КОНЦЕПЦІЮ.

Дар’я:

Якщо говорити про наші загальні поради – ми рекомендуємо почати з контенту, а саме робіт, бо це є найважливішою складовою вашої самопрезентації.

Ці роботи мають розкривати вас та ваш досвід з різних сторін. Можливо не потрібно показувати кілька робіт у схожих техніках, чи зі схожих матеріалах – виберіть ті, які найкраще презентують вас. Адже задача портфоліо через коротку вижимку показати ваші можливості та вас, як особистість. Тому важливо продемонструвати найкраще та не дублювати – якщо ми побачимо 2 чи 5 художніх живописних полотен – обидва варіанти дадуть можливість зрозуміти рівень ваших навичок і цікавістю до техніки живопису. При цьому, коли ви вже визначилися з контентом та роботами, які, на вашу думку, найкращим чином розкриють вашу особисту історію і вас, другим етапом стає створення концепції портфоліо. До концепції ми радимо поставитися, як до окремого творчого вислову – те, як саме ви розповідаєте про себе, в тому числі, графічно, багато про що може нам розповісти. Цілісність цієї концепції, єдність розповіді про вас, також має величезне значення: її структурованість, логіка, те як вона оформлена й те на яких матеріалах це все зроблено.

Марго:

З іншого боку, коли ви створюєте історію про себе, не зациклюйтесь на буквальних підходах до формування історії. Це не обов’язково має бути хронологічна подача чи певна структура за умовними логічними зв’язками. Подумайте яким чином це портфоліо відображає саме вас, ваша історія може бути інакшою. Але вона має бути зрозуміло втіленою.

Якщо вам здається, що вам не вистачає різноманітного, близького до архітектури досвіду – ми підготували для вас вправи, які ви можете спробувати виконати, інтерпретуючи ваш попередній досвід та навички саме у ці фокуси.
Вправи від ХША

ПРО ВПРАВИ.

Дар’я:

Ми з Марго підготували 5 вправ, які на нашу думку, могли б допомогти вам, доповнити портфоліо або наситити його новими змістами, техніками або ж роботами. Вам не потрібно обов’язково виконувати всі завдання, більш того я б сказала, що це точки від яких ви можете відштовхнутися і які мають надихнути вас до роздумів і слугувати скоріше натхненням, ніж чіткими правилами за якими потрібно працювати.

Марго:

Ми пропонуємо спробувати себе у навичках, які корисні для архітектора/-ки та дотичні до архітектурної професії. Зокрема це скетчинг, креслення, робота з навколишнім простором та переосмисленням фізичного світу, дослідження, макетування та концептуалізація. Вправи достатньо відкриті для інтерпретації та можуть бути виконані, як у запропонованих техніках, так і використовуючи інші засоби на ваш розсуд.

Дар’я:

Ви можете виконувати вправи повністю або ж лише частину, модифікувати та відтворювати їх в різних фокусах. Якщо тема безпосередньо вам не цікава чи не подобається – можна обрати інший фокус. Наприклад, в першій вправі ми пропонуємо працювати зі звичним кожному стільцем. Проте це може бути шафа, стіл або інший предмет з яким ви багато співдієте, гарно знаєте, а працювати з ним вам буде комфортно. Або навпаки предмет, який ви знаєте мало і завдяки цьому завданню, ви зможете його дослідити та розкрити для себе по іншому. Тобто як ми вже казали, поставтеся до цього радше, як до рекомендації аніж як до чітких правил за якими треба виконати вправи.

ЯК ВИ ВВАЖАЄТЕ, СКІЛЬКИ ОПТИМАЛЬНО ЧАСУ СЛІД ЗАКЛАДАТИ НА РОБОТУ НАД ПОРТФОЛІО?

Дар’я:

Це дуже індивідуальна річ. Бо всі мають різний темп роботи та різну кількість вже готових напрацювань, які можна було б використовувати в портфоліо. Але якщо ви вже впевнені в контенті та наповненні, достатньо інтенсивно працюючи, можна встигнути зробити портфоліо за тиждень. На курсі портфоліо ми маємо 3 варіанти: тижневий інтенсив, двотижнева робота чи чотири тижні. Це залежить від того скільки часу ви готові приділяти, наскільки багато в вас робіт, яким чином ви сформуєте вашу концепцію та візуальну історію. Головна рекомендація: почати робити портфоліо з того, щоб розкласти перед собою всі роботи, які ви б хотіли помістити в портфоліо. Починати завжди варто з цієї інвентаризації. Це допоможе, по-перше, зрозуміти наскільки багато робіт, які вони саме, яким чином їх можна згрупувати між собою, як сформувати ось цю історію, спираючись як на зміст, так і на свій досвід. А також не забувайте, що в портфоліо для нас будуть цікаві не лише художні роботи або ж творчі роботи, але й ваші есеї або критичні тексти.

Марго:

Я б хотіла дати пораду занадто не розтягувати роботу над портфоліо, бо завжди дуже важко зупинитися. Ці часові рамки можуть вам зіграти на руку, якщо ви розумієте, що в вас є тільки тиждень для того, щоб розробити або закінчити своє портфоліо. В іншому випадку можна нескінченно переробляти або дороблювати якісь маленькі елементи, які вам здаються дуже важливими.

З мого досвіду роботи зі студентами/-ками, коли ти збираєш роботи, в тебе починає з’являтися враження, що їх треба переробити. Ось в цей момент бийте себе по рукам і відмовляйтеся від цієї ідеї. Ви можете доробити якість роботи, ви можете вдосконалити, або внести нові змісти, але не бійтесь показувати ті роботи, які на вашу думку, застарілі або не актуальні. Ви можете показати навіть не актуальні роботи, якщо вони демонструють ваш шлях і розвиток. Але все ж бажано, щоб це були роботи за останні роки.

Ще з рекомендацій, в роботі з портфоліо дуже важливо залишити час на друк. Я завжди прошу студентів залишити час зробити тестовий друк, подивитись та переробити. Вам потрібно підготувати все для того, щоб це виглядало як фінальний варіант: надрукувати та відчути візуально у готовій книжечці чи все вас влаштовує. Було б чудово дати портфоліо полежати хоча б день, показати його друзям, близьким і не дивитися на нього самому/самій. І відпочивши від роботи, на наступний день, подивитися на нього свіжим поглядом. Особливо це є важливим, коли ви працюєте і верстаєте портфоліо в графічних редакторах – деякі речі не очевидні: розмір шрифту, тексту, товщина тієї чи іншої лінії. Зрозуміти це можливо лише після тестового друку.

Якщо ви маєте сумніви, чи не маєте попереднього досвіду роботи з портфоліо, ми можемо запропонувати вам виконати його під кураторством наших тьюторок на онлайн-курсі Портфоліо

Але ви маєте розуміти – для того, щоб проходити курс або ж починати збирати портфоліо, роботи вже мають бути у вас на руках. Збирати портфоліо без робіт – неможливо.

Дар’я:

Також зверніть увагу на те, що дизайн і верстка не мають перекрикувати вашу особистість і зміст, який втілений у роботах. Це є важливим бо дуже часто виникає бажання почати займатися “прикрашательством” і обирати вичурні шрифти чи занадто яскравий дизайн, який забирає на себе увагу. Важливо мати баланс між змістом та формою.

Отже, концепція вашого портфоліо важлива, але це має бути концепція яка розповідає про вас, а не саму про себе.

Інтерв’ю провела

Вікторія Чумак,
керівниця відділу розвитку ХША