Повоєнна відбудова інфраструктури: правові аспекти

10.03

2024

Спільний курс УКУ-ХША для юристів та архітекторів

Український Католицький Університет та Харківська школа архітектури розробили спільний курс  для юристів/-ок та архітекторів/-ок магістерського рівня. Він також спрямований на поглиблення знань муніципальних правників, активістів, планувальників та інших дотичних спеціалістів щодо принципів сучасного містобудування і сталого розвитку міст, правових основ та нормативних актів, що застосовуються при проєктуванні та повоєнній відбудові інфраструктури України. 

Чому це актуально саме зараз?

Станом на червень 2023 року загальна сума прямих задокументованих збитків, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення Росії, дорівнює $150,5 млрд. З початку повномасштабної військової агресії Росії в Україні пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 4431 житловий будинок, 92 заводів / підприємств, 378 закладів освіти, 138 закладів охорони здоров’я, 8 цивільних аеропортів та 10 військових аеродромів, 7 ТЕС / ГЕС тощо (дані Інституту Київської школи економіки (KSE Institute). 

Влада спільно з громадським сектором напрацьовують механізми взаємодії для забезпечення ефективного використання ресурсів, що сприятиме швидкому відновленню країни. Відтак, при реалізації цих механізмів важливо, аби всі сторони розуміли функції та повноваження кожного сектору відбудови. 

Наскрізними темами курсу є: 

 • Досвід повоєнної відбудови після Другої світової війни, порівняльний аналіз підходів і уроки, що ми можемо винести з даного досвіду;
 • Дослідження сучасних практик проєктування міст, світоглядні й правові аспекти та їх взаємозв’язок з актуальними принципами проектування;
 • Вивчення нормативного регулювання містобудівної діяльності в Україні, порівняльний аналіз української практики з практиками країн Європи та Азії;
 • Досвід формування соціального житла та його роль при відбудові міст України;
 • Сучасні підходи щодо забезпечення інклюзії та принципи доступності в соціальних стандартах та архітектурному проектуванні;
 • Збереження культурної спадщини міст. Пам’яткоохоронне законодавство;
 • Стейкхолдери відбудови та їх права і повноваження;
 • Адвокація у сфері містобудування: інструменти та практики (на прикладі проєкту “Вулиця для всіх у Львові”, “Квіти України”). Стан узгодження інтересів влади/громади в забудові міста. Практика оскарження містобудівних рішень;
 • Практичне завдання в рамках курсу: формування навичок адвокації якісного життя в місті на прикладі відбудови об’єкта інфраструктури, пошкодженого внаслідок воєнних дій в Україні. Практичне завдання в рамках курсу розроблене у співпраці з Mariupol Reborn.

Лектори та лекторки курсу:

Ярина Заяць, юристка департаменту містобудування ЛМР 2021-2023, дослідниця концепції «право на місто», випускниця Школи права УКУ.
Ольга Криворучко, докторка філософії, завідувачка кафедри архітектури та урбанізму ХША, практикуюча архітекторка (Urbanideas).

До курсу залучені зовнішні фахівці у правовій та містобудівній діяльності, а саме:

Антон Коломєйцев, доктор філософії, Головний архітектор міста Львова, один з розробників Інтегрованої концепції розвитку міста Львова, член Містобудівної ради ЛМР.

Антон Олійник, співзасновник і головний архітектор BURØ (Київ), постійний спікер в освітніх проєктах Урбанина, InLab та Urbanland, запрошений лектор освітньої програми ХША. 

Олександр Анісімов, дослідник просторового планування і муніципального врядування, докторант Університету Аалто (Фінляндія), випускник програми ASIUD від CANactions, магістр міських студій 4Cities Urban Studies (Брюсель та Відень), голова ГО «Нова житлова політика»; співавтор звіту “Відбудова місця, яке можна назвати домом”, Концепції інтегрованого розвитку Подільського району в м. Києві

Андрій Бєляєв, співзасновник архітектурного бюро Проектної майстерні Бєляєвих (Львів), експерт у проектуванні житлового середовища, дослідник соціального житла, переможець міжнародних та всеукраїнських архітектурних конкурсів.

Мартина Богуславець, виконавча директорка ГО “Інститут законодавчих ідей”, магістр права. Очолює напрями прозорої відбудови України без корупції та реформи органів правопорядку, зокрема працює над впровадженням механізмів підзвітної відбудови, рекомендаціями для органів влади та міжнародних партнерів щодо підтримки реформ. Очолює напрям підвищення інституційної спроможності міст – посилення доброчесності місцевих органів влади, запобігання корупції та забезпечення прозорого використання коштів відбудови.

Ліда Климків, адвокатка Axon Partners.

Юля Хомчин, директорка комунальної установи «Інститут стратегії культури, організатор численних знакових культурних подій, як: Конгрес культури, Львів 2019, Код Культури, Львів 2020, Міжнародний фестиваль «Джаз Без», Міжнародний фестиваль мистецтв «Фортмісія» (2009 – 2011), Фестиваль Параджанова на Левандівці  (2016 -2018рр), Міжнародний етно-джазовий фестиваль «Флюгери Львова» (2005 – 2015) та ін..

Лекція Антона Коломєйцева в рамках курсу: регулювання планування, забудови та використання території міста

Основні тези:

 • Які існують види містобудівної документації та як вони працюють. Чому потрібний комплексний план території і як він пов’язаний з іншими вже усталеними документами. 
 • Яким чином забезпечується міська щільність і як вона співвідноситься із якістю міського середовища.
 • Мікс функцій та поліцентризм в сучасній урбаністиці як пріоритети.
 • Що потрібно для комфортного міста?
 • Ціль в 30 га – чи досяжна вона для України?
 • Як працюють закони творення міського простору: хто такі будівлі space defender i space occupater.