5 питань про магістратуру ХША до Олега Дроздова

магістратура

16.04

2021

НАВІЩО ВЗАГАЛІ ПОТРІБНА МАГІСТРАТУРА?

Зараз є тенденція до такого собі code monkey принципу серед тих, хто навчається на бакалавраті. Це принцип дуже значного спрощення своєї діяльності як архітектора/-ки. Більшість з тих, хто зараз навчається на бакалавраті, обирають з декількох варіантів. Перший шлях — продовжувати навчання на магістратурі за інерцією і паралельно підробляти. Другий шлях — відмовитись від магістратури взагалі та почати практику. Зазвичай така практика означає або перехід на тонни «робочки», або на виготовлення нескінченної кількості картинок — візуалізації.

Запускаючи програму магістратури, ми орієнтувалися на запити сучасного ринку архітектури та офісів України і світу. Будь-який з виборів, які я зазначив вище, є відмовою від критичності. Наразі ж є запит на колег, які критично мислять, є креативними та знаходяться у світовому архітектурному дискурсі.

Ринок архітектури потребує тих, хто володіє не тільки навичками креслення та візуалізації, а й критичним розумінням нових технологій, BIM, переходу в виробництво, пов’язаного як з параметричним дизайном, так і з майбутніми моделями для передачі у виробництво. Це спеціалісти, які мають більш широкий погляд на ландшафт та нові технології, що пов’язані з фасадами, префабрикаціями, конструкціями, екологією, та можуть критично інтегрувати ці знання до архітектурного проєкту. Також це ті, хто вміє працювати з клієнтом, ставити правильні питання, презентувати свої ідеї. 

Магістерська програма ХША відповідає на ці запити і готує нових лідерів професії. Через знайомство з великою кількістю українських і зарубіжних носіїв нових практик і знань, через вибудовування своєї власної візії, практики і майбутнього. 

ЯКИХ СТУДЕНТІВ ТА СТУДЕНТОК МИ ЧЕКАЄМО?

Наші майбутні студенти та студентки — це люди з амбіціями, ті, хто хоче розвивати свою кар’єру у якості лідера професії — критичного, концептуального архітектора, який може працювати з системами різної складності. 

Вони сфокусовані на реалізацію різномасштабних проєктів з дуже широкою концептуальною спрямованістю, а не просто об’єктів. Це люди, які критично мислять, володіють високими навичками креслення, моделювання, рівно як навичками роздумів, рефлексії, ті, хто які вміє комунікувати та брати участь в дискусії. 

Та, звичайно, ті, хто розуміє радість дослідження — процес, за якого ти ставиш перед собою завдання, і шляхом довгої подорожі через різні дані та різну інформацію, виходиш на зовсім нові способи вирішення проблем.

З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ МАГІСТЕРСЬКА ПРОГРАМА?

Ядро програми магістратури в ХША — це студія інтегрованого проектування. Студія — формат навчання, що дуже схожий на реальну практику в архітектурному офісі. А інтегрована вона тому, що протягом студії студенти та студентки реалізують проєкт, для виконання якого необхідно використовувати знання та навички, набуті в інших блоках.

Блоків програми є три: urban studies, технології та професійна практика.

Перший блок — urban studies — присвячено феноменам та теоріям устрою міста, а також дослідженню взаємин між формальною частиною міської тканини і городянами, що пов’язані з містоплануванням, мобільністю, історією тощо. 

Другий блок — технології — розглядає будівництво як процес, на ньому вивчаються будівельні технології та нові матеріали. Сьогодні в одному файлі, який створює архітектор, працюють ще десятки різних фахівців, тому дуже важливо розумітися на сучасних технологічних аспектах.

Третій блок — професійна практика. У ньому даються інструменти і знання, необхідні для розвитку власної практики та успішного просування кар’єри. Вони пов’язані з найважливішими для будь-якого бізнесу професійними інструментами: організацією колективної роботи, плануванням, маркетингом. А також з тими аспектами, що безпосередньо пов’язані з проектуванням: методологіям проектного процесу, презентації проєкту, рефлексії.

ЯКИМИ Є СТУДІЙНІ ПРОЄКТИ МАГІСТРАТУРИ?

Протягом навчання наші студенти та студентки магістратури реалізують 3 семестрові проєкти та дипломний проєкт. Кожен з семестрових студійних проєктів базується на тісній співпраці з реальним кейсом, реальним клієнтом. 

Перший студійний проєкт є соціально орієнтованим. Він пов’язаний з функцією, програмою, людиною. В ході цього семестру магістри відповідають на питання «навіщо?», «як?», «для кого потрібна архітектура, і чому саме така?». Важлива частина семестру — складання проектного завдання. Паралельно в ньому ж відбувається дослідження властивостей адаптивної архітектури. Ми дивимося на цей світовий тренд і розглядаємо його з точки зору гуманітарного феномену, конструкцій і технологій, що створюють гнучкість, мобільність будівель. Зараз теми повторного використання, ревіталізації стають неймовірно затребуваними.

Другий семестровий проєкт присвячено дослідженню топосу, міського ландшафту, міської структури. За правилами магістратури ХША він буде проходити за кордоном. У тих магістрів, які навчаються зараз, ця студія відбудеться наступного семестру. Вона проходитиме за підтримки посольства Голландії, та ми вже маємо домовленість, що формальним клієнтом студійного проекту буде муніципалітет Ейндховена. Цією інтегрованою студією керуватиме випускник архітектурної школи при технічному університеті Ейндховена Фулько Треферс. Теми, що пов’язані з нашим середовищем проживання в найширшому сенсі — від природних ландшафтів до build environment — будуть у фокусі цього студійного проєкту.

Ще одна студія, третя, відповідає на питання «як?», і більше пов’язана з інженерними та тектонічними аспектами архітектури. Вона ставить питання про інтеграцію статичних формальних характеристик та функції, прив’язує статику, поняття краси і функції через експерименти з формою. У цьому семестрі головною темою є створення адаптивного інтегрованого фасаду, який виконує досить велику кількість функцій в будівлі: регулює кліматичні умови, конструкції, впливає на естетичні характеристики тощо.

Студії — це «три кити», на яких стоїть магістратура. Дипломний проєкт  — це вже  особистий вибір та амбіція студента. Тут наш студент/-ка вже буде «за кермом», адже він розумітиме проблеми, які турбують його/її найбільше, і в рамках них працюватиме разом з тьюторами, які будуть його консультувати. Це фінальний проєкт, що має дуже серйозну аналітичну частину — опис тих складних завдань, на яких він сфокусований. А також, звісно, графічну частину та опис тих технологій, які будуть використовуватися для реалізації проєкту. 

ЩО БУДЕ ПІСЛЯ ВИПУСКУ?

Ми не програмуємо ані на відкриття індивідуальної практики, ані на роботу в бюро — це особистий вибір кожного/-ої. Ми, перш за все, даємо інструментарій, як правильно побудувати цей бізнес, і методологію роботи над проєктами — і всі ці навички можна реалізувати в різних масштабах.

Як потенційний роботодавець скажу, що на ринку критично не вистачає архітекторів-професіоналів, які можуть входити в серйозні конкурсні команди. Наразі все більше замовлень — тут Україна приєднується до світової спільноти -— буде потрапляти через конкурси. І вміння працювати в команді, не говорити «ні» одразу, дивитися на світ дуже відкритими очима, його відчувати і розуміти, пропонувати те, чого ще не було —  дуже важливі навички, якими будуть володіти наші випускники та випускниці.

На магістратурі ми, серед іншого, ставимо за мету навчити вчитися, дати методологію того, як здобувати знання і розуміння через дослідження. Зараз це необхідно навіть для невеликих за масштабом проєктів. Професіонали, які є дослідниками, ті, хто розуміє основні проблеми та вибудовує точну адекватну реакцію на них, точно є затребуваними на ринку архітектури.

Також безумовно затребуваними є ті архітектор(к)и, які вміють працювати у мультидисциплінарній команді, тому що все, що сьогодні є по-справжньому креативним і успішним, створено в колективі людей з дуже різним типом мислення. Щоб вступати в діалог з різного роду інженерами, соціологами, стейкхолдерами, потрібно розуміти , що в кожній з цих областей відбувається  — і наша магістерська програма також про це дбає.

На це є неймовірний попит — і я знаю як мінімум 10 офісів, в яких кар’єра може злетіти, якщо ти володієш такими знаннями.