Виставка року 2021

14.07

2021

25 та 26 червня відбулося відкриття Виставки року Харківської школи архітектури. Вперше на виставці були представлені студентські роботи всіх років навчань. Цьогоріч роботи студентів/-ок провели відвідувачів крізь навчальний рік: через фінальні студійні проєкти, такі як “резиденції для митців” 1-го курсу, “житловий комплекс О2” 2-го курсу, “Систез ” 3-го курсу, “Офіс24 “ магістрів, ”артефакти” технічного блоку та відео «краштестів» конструкцій, есеї та дослідження гуманітарного блоку, щоденники креслень з навичок, через результати воркшопів, практик та багато іншого. Роботи були представлені в різних матеріалах: бетон, метал, дерево, та в різних форматах – макети, тексти, відео, креслення, графічні матеріали.

За словами кураторки виставки Христини Мухи: «Виставка року – це добра можливість для студентів та студенток, тьюторів та тьюторок озирнутись на навчальний рік, який минув, і новим поглядом подивитися на студентські роботи, а для відвідувачів – ближче познайомитись з архітектурною школою»

Головна ідея виставки – фінальні результати є лише верхівкою айсбергу. Що є на дні? Поза виставкою зазвичай залишається величезна кількість робіт, які не були відібрані. На цій виставці увага була звернена на те, що зазвичай залишається непоміченим – шлях, який проходять студенти/-ки, щоб презентувати фінальний результат. Це шлях спроб, сумнівів, помилок, відкидання, переосмислення, в кінці якого залишається вивірене і єдине рішення. Це також велика кількість матеріалу, використаного під час пошуків та експериментів. Більша частина макетів, креслень, чернеток стає сміттям. Це вироблене в процесі пошуку «сміття» є великим досвідом, але реалізуються лише поодинокі продумані і осмисленні рішення.

«Ми проходимо через багато етапів під час роботи над проєктами. Це «сміття» є частиною шляху до фінального результату.» – говорить один з кураторів виставки, Олег Дроздов.

Професія архітектора/ки – це в першу чергу про відповідальність. Відповідальність за витрачені ресурси нашої планети, за те, які зміни ми втілюємо та які наслідки буде мати робота архітектора.
Крім цього, професія архітектора/-ки – це постійний пошук нового. В навчанні однаково важливими є процес і результат. Ця виставка транслює ідею ціни пошуку та втілення: скільки ресурсів використано, щоб прийти до простого рішення; скільки зусиль витрачено на фінальний макет; скільки чернеток передує фінальній презентації.
Відкриття виставки супроводжувалось авторськими екскурсіями від студентів/-ок.

Студентка Неля Мороз розповідає про роботи 2 курсу
Студентка Марцеліна Богач презетує проєкт 1-го курсу
Студентка Єлизавета Грицкевич презентує один з проєктів 1-го курсу

«Мені дуже сподобалось що студенти та студентки самі представляли роботи, було максимальне включення. Вони вже на першому курсі знайомляться із професійними категоріями, із процесом проєктування, який максимально наближений до реальних ситуацій.» – поділився своїми враженнями тьютор блоку Студії 2-го та 3-го курсів, Денис Козак.

З лівої сторони – тьютор блоку Студії 2-го та 3-го курсів, Денис Козак

Виставка року розповідає про шлях, який проходять студенти/-ки: від першого проєкту “інструкція”, де студент/-ка проєктують свій особистий робочий простір і до переосмислення житлових районів Харкова на останньому курсі навчання.

1 КУРС
Проєкт “Інструкція”

Основною метою проєктів є аналіз існуючої ситуації та проєктування “свого” місця в аудиторії, де студенти/-ки проведуть весь свій навчальний рік. Важливою особливістю цього проєкту є можливість “приміряти” на себе абсолютно різні ролі учасників процесу проєктування: замовник та користувач простору, архітектор/-ка, виконавець проєкту. Через сприйняття проєкту як інструкції студенти/-ки мають змогу подивитись на архітектуру як на процес спільної роботи та зрозуміти необхідність співпраці й спілкування для того, щоб успішно виконувати командні задачі, а також збагнути взаємозв’язок між потребами користувача та формою їхньої інтеграції у простір.

Проєкт “Абстракція”

Проєкт розглядає поняття композиції, ритму, кроку як цілісної системи. Основною задачею є створення пласкої, рельєфної та об’ємної композицій шляхом інтерпретації, спрощення та узагальнення. Кожна наступна композиція має продовжувати та зберігати її логіку від початкового варіанту.

Завершальний проєкт першого семестру “Ігровий майданчик”

Кататися з гірки на картонці, облизувати метал на морозі, їсти сніг, перекидатися, ганяти кішку, лазити по деревах, будувати халабуди. Гратися можна (і потрібно) не тільки на різноколірних типових пластикових дитячих майданчиках. І для цього не обов’язково навіть бути дитиною. Задача проєкту – розуміння людського масштабу, продумування сюжетних ліній взаємодії людини з майданчиком, циркуляція та визначення принципів, якому слідує весь створений простір.

В другому семестрі студенти/-ки вперше розробляють концепції будинків для митців та мисткинь в арт-резиденції на місці колишньої турбази у місті Путивль.


Вони знайомляться з повною методологією проєктування архітектурної споруди на прикладі будівлі зі звичною для всіх функцією. Водночас проєктування в існуючому контексті та з неабстрактними “замовниками”, що мають власні цінності та бачення власного житла, дає підґрунтя для дослідження, критичного осмислення та обговорення доцільності використання принципів вже існуючих типологій житла.

2 КУРС
Проєкт «Новий суд»


Студенти/-ки вперше стикаються з великою установою, державною інституцією, яка потребує реформ, але в той же момент простір, який неефективно використовується. Для того, щоб не втонути в цьому морі порожнечі, студенти/-ки роблять дослідження, беруть інтерв’ю у працівників установи та розробляють пропозиції по форматуванню простору інституції суду та розширенню функціональних меж, що відповідає викликам сьогодення, де простір слугує інтерфейсом між активністю суду і щоденним життям міста. Не публічні та закриті процеси, що відбуваються всередині «чорного ящика» призводять до загальної юридичної безграмотності та відчуття незахищеності, яке виникає у користувачів.

Фінальний проєкт другого курсу «Міська вілла. Житловий комплекс 02»

Малоповерховий житловий будинок на території комплексу O2 Residence в м. Київ. Проєкти розроблялись на окремих ділянках, пов’язаних набережною і крутим рельєфом. Основна проблематика завдання полягала у формуванні соціальної моделі житла – колективне/багатоквартирне житло, пошук зв’язку між заміським життям і урбанізацією та проблема екології, зменшення природного фонду і пошуки сталих моделей освоєння територій.

3 КУРС
Проєкт «Made in Barabashova»

Студентка 3 курсу Наталія Козуб розповідає про проєкт «Made in Barabashova»

Поважаючи оригінальність та автентичність ринку Барабашова, його торгівлю та текстильну історію, проєкт пропонує оновити та переглянути ці елементи та відновити неповторний водно-болотний ландшафт поблизу річки Харків. Використовуючи болотний парк як потужний інструмент для оновлення району, забезпечення високої якості життя та адаптація клімату.

Фінальна крапка на шляху студентів/-ок - проєкт “Синтез”.

Тема проєкту – альтернативна історія: перетворення спального мікрорайону в центрі Харкова в повноцінний багатофункціональний міський простір.

Проєктною підосновою обрана частина побудованого в 60х-70х роках житлового мікрорайону Павлове поле. На сьогодні територія стала географічним центром, але не ментальним. Проєкт дає змогу переосмислити “міську спальню” в більш синтетичний багатофункціональний район.

НУЛЬОВИЙ РІК

Крім бакалаврських робіт студентів/-ок, в рамках відкриття Виставки року були представлені роботи харківського, київського та online Нульових років, які були презентовані студентами та студентками у другий день відкриття.

Нульовий рік — це річний курс, який дає можливість отримати базові навички, познайомитися з теорією, спробувати себе у різноманітних проєктах, по-іншому поглянути на професію. Студенти/-ки структурували здобуті протягом року знання, досвід та оформили його у вигляді проєктів та портфоліо.
«Нульовий рік - це занурення в професію і мені здається, що це не про архітектуру, а про бачення світу по-іншому.» – розповідає студентка Нульового року, Київ, Уляна Селезньова

З правої сторони – студентка Нульового року, Київ, Уляна Селезньова

«Ця виставка - це прекрасна можливість побачити рівень підготовки, знань вже після підготовчого року навчання. Ком'юніті у ХША створює тільки позитивні враження і підштовхує тебе все краще і краще працювати над собою і своїми проєктами. Сама будівля школи надихає щось створювати: ці величезні вікна, простір; ти переходиш з однєї зали в іншу і глибше занурюєшся у цю атмосферу. Так, атмосферу створюють люди, але простір підсилює це все.» – поділилася своїми враженнями від навчання на Нульвому році, Харків, Мирослава Куделя.

Студентка Нульового року, Харків, Мирослава Куделя

ДИСКУСІЯ
«Покоління антагоністів: чому вони звільняються? Розмова про поколіннєві розриви в архітектурній професії»

Також, в рамках відкриття виставки відбулася дискусія про архітектурні середовища та сучасні виклики професії в Україні. Яке майбутнє чекає перших випускників та випускниць ХША? Чи зможуть вони конкурувати з авторитетом старших колег і як завоюють довіру клієнтів? Відповідді на ці питання шукали архітектори/-ка Денис Козак (тьютор ХША, тьютор блоку Студії 2-го та 3-го курсів), Олександра Нікітенко (тьюторка ХША, засновниця бюро «Nikitenko team»), Олександр Сімонов (бюро «Архематика»), а модератором бесіди виступив куратор Публічної програми ХША Дмитро Заєць.

«Нам реально не вистачає людей, які можуть зробити все на якісному рівні. Добре підготовлена людина, яка готова багато працювати, в Україні може стати ким завгодно в нашій сфері: вона може завтра відкрити бюро і до неї може прийти дуже велике замовлення. Головне відповідально ставитися до того, що робиш.» – розповідає Марія Целик, тьюторка ХША.
«Великі бюро – це хороший поштовх для початку професійної діяльності. Я бажаю випускникам, щоб робота в великих бюро була однією зі сходинок. Щоб вони ставали самостійними архітекторами.» – поділився своїми думками архітектор та викладач ХША Олександр Колесніков.

архітектор та викладач ХША Олександр Колесніков

Запрошуємо Вас познайомитись зі школою та відвідати Виставку року, щоб зануритись у світ студентських робіт!

Харківська школа архітектури — приватний заклад вищої освіти. Це нова освіта,спрямована на впровадження сучасних та актуальних підходів до навчання. Метою школи є підготовка майбутнього покоління відповідальних архітекторів/-ок, які будуть реалізувати якісні просторові зміни в Україні та створюватимуть професійне середовище з новими ідеями та змістами, здатне відповідати викликам часу. Школа пропонує три програми – Нульовий рік (підготовче відділення), бакалаврат та магістратуру. Всі освітні програми є практикоорієнтовані та містять дослідницьку складову. Студенти/-ки перебувають у міждисциплінарному освітньому процесі, який поєднує проєктування, технології, соціальні науки та практичні навички. За 3,5 роки бакалаврської програми та дворічної магістерської студенти/-ки отримують практичний досвід в архітектурі та урбаністиці, навчаються застосовувати професійні навички та знання у проєктуванні та дослідженнях.