Ключі від змін світу та твого міста. Анастасія Палій про Нульовий рік ХША

22.09

2020

Головний висновок, який роблять усі студенти та студентки Нульового року — світ сповнений можливостей, а позитивні зміни міста, його архітектури — не щось космічне. Стаючи студентом, це розуміє кожен: школяр, дизайнер з досвідом роботи чи власник бару та журналіст (так-так, у нас навчаються дуже різні за віком та фахом люди). 

Протягом курсу вони проходять 15 різних дисциплін, що об’єднані у блоки. Чому саме такий формат та що він дає? Як навчитися скетчити, макетувати, дискутувати про фокуси архітектури та теорії про влаштування міст, сформувати власні погляди та навчитися їх доносити?

Ми поговорили про програму Нульового року з урбаністкою та кураторкою підготовчого відділення ХША Анастасією Палій.

 

ПОЧНИ З НУЛЯ — ПРО ПРОГРАМУ НУЛЬОВОГО РОКУ ТА ЇЇ ЦІЛІ

Навчання на Нульовому році — це тільки початок. Він має бути ефективним, тож ми вирішили не розтягувати роботу над проєктом більш ніж на місяць, та поєднати в ньому практику та теорію. Так виник формат, у якому скомбіновані два предмети, що на перший погляд є несумісними. У нас є блоки “Філософія і бетон”, “Архітектура та фотографія”, “Урбанізм та графіка” (всі блоки можна побачити на сторінці https://books.sitegist.net/0year/ )

Цей спосіб дає можливість подивитися на архітектуру з різних сторін. 

 

 

 

Щоб отримати будь-яку навичку, треба пройти процес від початку і до кінця. 

От щоб почати готувати — не треба одразу братися за приготування десертів, м‘яса та супу. Ви повинні пройти всі стадії від покупки продуктів до миття посуду. З архітектурною освітою так само. Потрібна якась тема (рецепт), та 2 предмети, що дають можливість розкрити її з концептуальної та практичної сторони. Якщо це, наприклад, урбан чи соціологічне дослідження, треба розуміти, як воно влаштоване — від технічного завдання замовника та макетування, до презентації та рев’ю.

Освітній процес ХША побудований саме так — ми даємо студенту пройти проєктний шлях від нульової точки до фіналу. 

ДЛЯ КОГО ЦЕЙ КУРС

Як нам вдалося зробити курс однаково цікавим людям різного віку, з різним бекграундом та навичками? Та для чого ми це зробили?

На Нульовому році у нас вже навчалися 11-класники з Харкова, Києва та Дніпра, власник барів, студенти архітектурної спеціальності, які зрозуміли, що їм не хочеться вчитися в державних навчальних закладах, люди, які вже мають сім’ю та дві освіти за плечима.

На початку кожного навчального року ми ставимо перед собою питання: «Що таке архітектура? Що робить архітектор та що має робити? Які він має виклики? Чому архітектура наразі в такому стані?» З цього моменту починається занурення студентів та пошук відповідей на власні питання крізь інші дисципліни. 

Ми беремо за основу, що всі наші студенти вперше стикаються з архітектурною практикою — такою, як ми її підносимо. Звісно, попередньо у всіх є різний досвід. У нас немає градації за віком, ми звертаємо увагу на навички студентів. 

В абстрактному мисленні, живописі, роботі з матеріалами школярі можуть бути сильнішими за тих, хто вже має архітектурний досвід. А доросліші студенти скоріш за все матимуть більше досвіду в графічних та digital програмах, презентації себе. І тут круто працює комбінація досвіду — коли різні люди працюють в одній команді — вони швидко навчають один одного та отримують додаткові навички.

Ми зацікавлені в тому, щоб до нас приходили студенти з різним бегарундом, бо це ж так цікаво, корисно та весело! Коли люди різного віку та досвіду працюють один з одним, вони взагалі розуміють, як влаштований світ. 

 

Публічний простір — це місце, де ти можеш подивитися на людей, ідентифікувати та показати себе, скласти думку про себе та про інших. Так само працюють міждисциплінарні та міжвікові групи. Якщо ти маєш такий досвід, тобі набагато легше будувати для різних людей, працювати в різних групах.
І ми це зрощуємо досить рано в дружній атмосфері ХША.

Більше про програму за посиланням https://books.sitegist.net/0year/ 

Дедлайн подачі на Нульовий рік 3 жовтня.